W ramach Dnia Wymiaru Sprawiedliwości w Sądzie Rejonowym w Jarosławiu odbyło się wydarzenie pod nazwą „Noc Otwartych Sądów”.
Tego dnia wymiar sprawiedliwości otworzył swoje drzwi dla mieszkańców. W programie znalazły się między innymi: zwiedzanie sądu, symulacja oględzin miejsca zdarzenia oraz symulacja rozprawy . W wydarzeniu brali udział jarosławscy funkcjonariusze. Mundurowi przygotowali stoisko profilaktyczno-edukacyjne, głównie z myślą o najmłodszych uczestnikach. Policjantki prowadziły konkursy dla dzieci, prezentowały sprzęt wykorzystywany podczas codziennej służby i opowiadały o swojej pracy. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się policyjny radiowóz. Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu przygotowała symulację oględzin miejsca zdarzenia. W tych czynnościach uczestniczył również policyjny technik kryminalistyki. W przedsięwzięciu brali udział też dzielnicowi, którzy doprowadzili na symulowaną rozprawę sądową „podejrzanego”, co stanowiło doskonałą okazję do pokazania, jak wygląda współpraca Policji z wymiarem sprawiedliwości w praktyce. W „Nocy Otwartych Sądów” uczestniczyli uczniowie szkół średnich i podstawowych z terenu Powiatu Jarosławskiego – między innymi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych, Szkoły Podstawowej w Wietlinie, a także z terenu Powiatu Przeworskiego – Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu i Szkoły Podstawowej w Siennowie. W rozprawie czynny udział wzięli uczniowie I LO w Jarosławiu oraz sędzia Alicja Jaskuła, przewodnicząca Sekcji Wykonywania Orzeczeń, adwokat Marzena Czochra, radca prawny Dawid Hoffman i adwokat Wojciech Rauch. – Po raz pierwszy w Jarosławiu organizowaliśmy takie wydarzenie. Doświadczenie, które zebraliśmy zaprocentuje i w kolejnym roku powinno być jeszcze lepiej. Chcieliśmy pokazać jak wygląda sądownictwo, jak wygląda proces karny – podkreśla Damian Bar, sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu.
Red.
