W poniedziałek, 20 kwietnia, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich odbyła się wizyta wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków Bożeny Żelazowskiej.
Podczas wydarzenia wręczono promesy dla beneficjentów programu „Ochrona zabytków”. W 2026 roku aż 20 obiektów z południowo-wschodniej części regionu otrzyma dofinansowanie o łącznej wartości blisko 5 mln zł. Powiat Przeworski podczas wydarzenia reprezentowali starosta Dariusz Łapa oraz wicestarosta Zbigniew Kiszka. Starosta Przeworski odebrał promesę w wysokości ponad 670 tys. zł na realizację III – ostatniego etapu prac konserwatorsko-budowlanych przy zabytkowym budynku stacji w Hadlach Szklarskich.
W trakcie wizyty uczestnicy zwiedzili m.in. remontowany obiekt stacji w Hadlach Szklarskich oraz budynek dworca w Kańczudze, nagrodzony za kompleksową rewitalizację i prace konserwatorskie w konkursie „Zabytek Zadbany A.D. 2025”. Ważnym punktem wizyty było również odwiedzenie Jawornika Polskiego, gdzie Minister zapoznała się z efektami prac przy zabytkach sakralnych – zabytkowej plebani parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, zniszczonej w ubiegłym roku w wyniku pożaru. Dzięki środkom ministerialnym wykonano nowy dach i przeprowadzono niezbędne prace remontowe (w 2025 roku przekazano na ten cel aż 1 mln zł). Kolejne wsparcie trafi także do samego kościoła, gdzie w 2026 roku wykonane zostanie nowe pokrycie dachowe z blachy miedzianej oraz przeprowadzony zostanie remont zabytkowej ambony z II połowy XIX wieku. Tutaj wartość dofinansowania to 350 tys. zł.
DP/fot. Powiat Przeworski, UMiG Jawornik Polski
